A Levels

ALEVELS-ADVANCED LEVEL

دوره A-Levels دوره اصلی عمومی برای دانش آموزان در انگلستان و ولز برای ادامه تحصیل به منظور ورود به مقاطع تحصیلات تکمیلی می باشد.

 طول این دوره به صورت معمول دوساله  می باشد.
 سال اول این دوره به اسم AS معروف بوده و سال دوم آن را A2 می نامند.
 حداقل سن برای ورود به این دوره ۱۶ سال تمام می باشد.
  دانش آموزانی که دوره GCSE را به پایان برده اند و سن آنها حداقل ۱۶ سال و حداکثر زیر ۱۷ سال باشد. می بایست حتما این دوره را بگذرانند.
 در این دوره دانش آموز در سال اول (AS)  معمولا ۴ تا ۵ درس را انتخاب می نماید و در سال دوم (A2) معمولا   3 تا ۴ درس را انتخاب می کند.
نمرات این دوره به صورت نمرات حاصل شده از شرکت در امتحانات سراسری انگلستان محاسبه می شود.
 
معمولا برای ورود به رشته های خوب و دانشگاه های خوب ۸ درس انتخاب می شود که هر درس نمره اش از ۴ می باشد پس نمره Alevels از ۳۲ محاسبه می شود البته این ۸ درس معمولا یعنی ۴ موضوع مثلا برای ورود به پزشکی دانش آموز ۴ درس بیولوژی و ریاضیات و فیزیک و شیمی را در سال اول بر میدارد و در سال دوم نیز همین دروس را بر می دارد پس این دانش آموز ۴ تا درس در هر سال امتحان داده است . به اصطلاح نمره نهائی Alevels یا از ۳۲ است مثلا ۲۸ از ۳۲ یا به شکل ۴ تا *Aمی باشد یعنی مثلا میانگین درس شیمی در ۲ سال B شده است و فیزیک C شده است و ریاضیات B شده است و بیولوژی A  شده است یعنی نمره Alevels  دانش آموز در اینجا (BCB*A) شده است از نمره حداکثری (*A*A*A*A)
 
بعضی از دانش آموزان نخبه برای به رخ کشیدن توانمندی خود بیش از ۸ درس در ۲ سال بر میدارند به عنوان مثال ۱۰ درس
 
توجه یک: دانش آموزان انگلیسی بعد از اتمام دوره GCSE تنها از این راه می تواند وارد تحصیلات تکمیلی شوند. اما دانشجویان خارجی دارای حق انتخاب می باشند که بین این دوره و دوره Foundation یکی را انتخاب نمایند.
 
 توجه دو:دانشجویان خارجی برای ادامه تحصیل در کلیه رشته ها می توانند دوره A-Levels را انتخاب نمایند. 
 
توجه سه:اگر دانشجویان خارجی بخواهند در یکی از رشته های پزشکی، دندانپزشکی، دامپزشکی ادامه تحصیل دهند تنها و تنها بایستی دوره A-Levels را بگذرانند. تازه در رشته های مذکور بسته به دانشگاه مورد نظر شرکت در امتحان UKCAT یا BMAT نیز لازم است . علاوه بر این موارد کار داوطلبانه در زمینه پزشکی ، دندانپزشکی، دامپزشکی و مصاحبه حضوری نیز ممکن است جز معیارهای انتخاب دانشجو باشد .
 
 توجه چهار: چنانچه دانشجویان خارجی بخواهند وارد یکی از دانشگاههای OXFORD، CAMBRIDGE ، LONDON SCHOOL OF ECONOMICS، Imperial Collegeو UCL شوند حتما بایستی این دوره را بگذرانند. البته علاوه بر این دوره می بایست در امتحانات داخلی و یا مصاحبه های  احتمالی این دانشگاهها نیز شرکت نمایند.
 
توجه پنج: دانش آموزان ایرانی که مدرک سال دوم دبیرستان (سال دهم ) را دارا می باشند و از سطح علمی نسبتا مناسبی برخوردارند اگر ۱۶ سال تمام داشته باشند می توانند وارد دوره A-Levels شوند.
 
 توجه شش: دانش آموزان ایرانی که مدرک دیپلم یا پیش دانشگاهی ایران را دارند و خواهان ادامه تحصیل در یکی از رشته های پزشکی، دامپزشکی، دندانپزشکی می باشند بایستی یک دوره ۲ ساله A-Levels را بخوانند و در صورت موفقیت در آزمون سراسری این دوره جذب دانشگاه های انگلستان در این دوره ها شوند.
 
توجه هفت: دانش آموزان ایرانی که مدرک دیپلم و یا پیش دانشگاهی ایران را دارند اگر خواهان ادامه تحصیل در هر رشته ای به غیر از رشته های پزشکی، دامپزشکی و دندانپزشکی باشند اگر حداقل ۱۷ سال سن داشته باشند بهتر است دوره Foundation را انتخاب نمایند.
 
توجه هشت: دوره A-Levels به صورت فشرده ۱ ساله نیز برگزار می شود که در این صورت دانش آموز باید ۳ درس از دروس سال AS و ۳ درس از دروس سال A2 را بردارد و در یک سال در امتحانات پایانی شرکت نماید. البته این کار بسیار سخت و فشرده می باشد.
 داشتن IELTS UKVI 4   برای ورود به دوره الزامی است و امتحان زبان موسسات مورد تایید نیست.
 
شروع دوره Alevels معمولا September یا January  می باشد . اما برای برخی رشته ها شروع سپتامبر مناسبتر است.
 دانش آموزان پس از اتمام دوره ALEVELS  وارد دوره لیسانس می شوند.
 
 نحوه رفتن به دانشگاه بعد از اتمام دوره آن است که در شروع سال A2  شما فرم انتخاب رشته یا UCAS را باید پر کنید.
 در فرم  UCAS شما حق ۵ انتخاب را دارید که  4 انتخاب شبیه به هم می باشد و انتخاب ۵ ام متفاوت می باشد پس از آنکه جواب تمامی دانشگاه ها آمد (جواب دانشگاه ها یکی از دو حالت ناموفق یا موفق به شرط میباشد) می بایستی یک دانشگاه را به عنوان انتخاب اصلی و یک دانشگاه دیگر را به عنوان انتخاب ذخیره انتخاب نمود.
 
نحوه ورود به دانشگاه از طریق ALEVELS
پر کردن فرم UCAS بر اساس رشته و پتانسیل( فرم UCAS مانند فرم انتخاب رشته دانشگاه های ایران است که می بایستس ۵ رشته از دانشگاه های مختلف در این فرم پر شود این فرم بر اساس علاقه دانشجو به دانشگاه و رشته مربوطه و همچنین پتانسیل دانشجو می بایست پر شود. به طور مثال دانشجویی می خواهد وارد رشته معماری شود . دانشگاه هایی که این رشته را دارند را طبقه بندی می کند (به ترتیب از قوی به ضعیف )  و حال بر اساس علاقه و کمی واقعیت نگری بر اساس پتانسیل خود دانشگاه ها را انتخاب می کند که مثلا در اینجا اگر دانش آموز قوی ابتدا دانشگاه ناتینگهام که بالاترین نمرات را می خواهد اولین انتخاب و دانشگاه شفیلد دومین انتخاب می باشد و به همین ترتیب انتخابهای بعدی انجام میشود و حال اگر دانشجو ضعیف تر باشد دانشگاه هایی را انتخاب می کند که نمرات پایین تری بخواهد مثلا لیدز و یا وست مینستر
تبصره: در انتخاب رشته پزشکی و دندانپزشکی علاوه بر نمرات ALEVELS  امتحان UKCAT نیز لازم است و دانشجویان متقاضی این رشته ها میتوانند حداکثر ۴ رشته را در فرم UCAS پر کنند و انتخاب ۵ ام باید رشته ای دیگر باشد.
شرکت در امتحانات سراسری ALEVELS و آوردن حد نصاب نمره قبولی دانشگاه هایی که در UCAS انتخاب نموده اید .
 
برای اطلاعات بیشتر با ما در تماس باشد